SILCHUTMP


(....)

Az eloszlások 2005 és 2016 között nem mutatnak semmilyen szokatlan vagy váratlan jellegzetességet, megfelelnek a jövedelemeloszlás klasszikus mintájának (melyet a zöld vonal is jelez az ábrán). 2017-től az ábrákon piros színezéssel jelöltük az eloszlás rendellenességre utaló részeit. Az alábbi vizualizáción az egyes éveknél szövegesen is jelezzük, hogy látunk-e problémát az adott év jövedelemeloszlásában, és ha igen, akkor milyen típusú probéma merül fel a teljes minta jövedelemeloszlásának vizsgálatakor.

[ide jönne a teljes népesség jövedelemeloszlását mutató interaktív ábra]

<iframe src="https://tatraiannamaria.shinyapps.io/EUSILCHUteljesminta/" width="600" height="400"></iframe>

Főbb megállapításaink a hisztogramok alapján:

(....)

Az egyfős háztartások jövedelemeloszlása

Az alábbi ábrán az egyfős háztartások jövedelemeloszlása látható. Ezen az ábrán a fentieken túlmenően zöld szaggatott vonallal a minimálbér értékét is feltüntettük 2009-től minden évben, hogy ellenőrizzük, hogy a torlódási pontok esetleg egybeesnek-e a minimálbér értékével.

[[ide jön az egyfős háztartások interaktív ábrája]]

Az egyfős háztartások jövedelemeloszlásának ábráján több problémát is megfigyelhetünk.

(....)

A gyermekes háztartások jövedelemeloszlása

A gyermekes háztartásokban élők jövedelemeloszlását megvizsgálva hasonló anomáliákat tapasztaltunk.

2017-ben szembeötlő, hogy a szegénységi küszöb alatt jóval kevesebb megfigyelést látunk (nem követi a normálgörbe vonalát az eloszlás).

2018-ban, 2019-ben és 2021-ben kiugróan magas a közvetlenül a szegénységi küszöb fölötti jövedelmek aránya egy mindössze 100-200 eurós sávban.

2020-ban közvetlenül a szegénységi küszöb alatti sávban nőtt meg a megfigyelések száma, ami teljesen eltorzítja az eloszlás alakját.

2023-ban kiugróan magasnak látszik a legalacsonyabb jövedelmi sávba tartozók aránya.

[[ide jön a gyerekes háztartások interaktív ábrája]]